Ako sa nerozvést, aneb skutočné tajomstvo manželstva?

Autor: Vladimír Bohm | 24.3.2020 o 9:33 | Karma článku: 2,01 | Prečítané:  116x

Podľa štatistík bolo v SK v roku 2019 uzavrelo 31 177 manželstiev a zároveň predchádzajúcom roku došlo k 9 500 rozvodom. Prečo sa takmer tretina manželstiev rozpadá a čo stojí za rozvodmi?

Zamilovanosť a s ňou spojená eufória a ostatné príjemné stavy sú vratký základ pre vznik manželstva. Čo sa totiž stane, keď prvotné vzplanutie a opojenie vyprchá alebo sa zmenia životné priority u niektorého z partnerov?

Potom prichádza nárast ega, odhalenie vzájomných rozdielov, ako sa partneri začnú navzájom spoznávať. Skrátka im z očí spadnú ružové okuliare.

K slovu sa dostáva presadzovania vlastných záujmov, často na úkor toho druhého. Jeden chce to, druhý ono a keď si vzájomne túžby nenaplnia, tak pozri štatistiky vyššie dochádza k rozvodu. Nie je totiž nič jednoduchšie než sa rozviesť a začať hľadať niekoho vhodnejšieho, kto mi dá presne, to čo vo vzťahu chcem mať. A tak človek môže vystriedať niekoľko vzťahov či manželstiev s rovnakým scenárom a hlavne rovnakým koncom. Ale opustiť spojenie - rodinu je správanie proti prírode.

Skutočný význam sobáša, teda vstup do manželstva, má duchovný koreň. Je to ako uzavretie zmluvy medzi mužom a ženou o vzájomnej záruke. Významom tejto záruky, ktorú dávajú jeden druhému, je dohoda, že manželstvo, nech prídu akékoľvek problémy, neopustia a uzatvárajú ho za účelom vybudovania rodiny.

Sobáš a jeho význam je dôležitý práve pre dobu, keď opadne zamilovanosť, povznesená nálada, rozpustia sa predstavy o ideálnom spolužití a prichádzajú všedné, každodenné starosti. V tú chvíľu je správny čas vytiahnuť sobášny list, svadobné fotky a pripomenúť si onú záruku, ktorá bola sobášom vytvorená. Potom sa manželia musia povzniesť nad rozdiely medzi sebou a pracovať na udržaní a fungovaní rodiny s maximálnym úsilím.

Už v skorších dobách ľudia vedeli a ctili, že rodina je základnou životnou hodnotou. Je to základné a najdôležitejšie vzťahová bunka tu na zemi, v ktorej zo vzťahu medzi mužom a ženou vzíde dieťa. Tým sa z obyčajného vzťahu stane rodina. Ak sa podarí v manželstve prekonať všetky prekážky a manželia sa budú snažiť o vytvorenie skutočného spojenia medzi sebou, je mudrcmi povedané: "Medzi mužom a ženou sa odhalí božstvo".

Ak rešpektujú manželia skutočný význam manželstva a vzájomnej záruky a rozhodli sa nikdy rodinu neopustiť, potom môže byť úspešne naplnený princíp prírody - mať rodinu a vychovať deti. Predpokladom na dosiahnutie cieľa tejto cesty je vzájomná pomoc, podpora a pripravenosť budovať svoj vzťah na ústupkoch.

Potom je veľká šanca na zachovanie manželstva, úspešné vychovanie detí skrze funkčnú rodinu a dosiahnutie duchovného postupu skrze spojenie muža a ženy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Situácia je podľa Krajčího vynikajúca, vírus je potlačený

Pacientov povzbuduje, aby sa nebáli chodiť na vyšetrenia.

Fico bol na tlačovke bez rúška, pokutu nedostane

Mestskí policajti dávajú za rúško v priemere dvadsaťeurovú pokutu.

Stĺpček Osmelené

Alkoholizmus, problém, okolo ktorého sa chodí po špičkách

Kukučín, Tajovský aj Timrava mali pravdu.


Už ste čítali?